Wall Hanging Puja Temple Sheesham and MDF Wooden For Home | DDASSM11
/
Tax included.
SKU: DDASSM11
  • Assembly: Not Required
  • Material: Sheesham Wood and MDF
  • Outer Dimensions: Height - 22", Width -18" & Depth - 9" (in inches)
  • Inner Dimensions- Height - 11 ", Width - 14 "& Depth - 7 " (in inches)
  • Weight: 9 Kg
  • Colour: Copper Finish
  • Pack Content: 1 Temple & 1 Pack of Incense Sticks
  • Storage: 2 Drawer
People watching this product now!
57
Shipping and Delivery
Returns Policy
  • Return Methods:
    • Pick-Up: Available in most locations, where D’DASS will arrange for the product pickup.
Special Considerations
PRODUCT DETAILS
Wall Hanging Puja Temple Made With Solid Sheesham and MDF Wooden For Home By D'Dass Store!
WARRANTY
Warranties:
For upholstered products, the warranty applies to the frame, padding and mechanisms, if any.
This limited warranty does not apply to the following:
  • Normal wear and tear of the product over prolonged use
  • Small cuts, scratches or damages due to wrong cleaning methods or impacts/accidents
  • Damage caused due incorrect installation/assembly by the customer
  • Cracks developed due to displacement of the product
  • Fading due to direct exposure to sunlight
  • Decaying of wood due to consistent exposure to water
  • Upholstery fabrics such as seat covers have no warranty
  • Non-standard dry-cleaning procedures or use of harsh chemicals
As per the industry standards, unevenness of up to 5 mm is accepted widely due to differences in floor and surface levels. This is not covered in warranty.
Delivery:
  • Extra charges applicable for weekend or time-specific delivery.
EMI INSTRUCTIONS
EMI Instructions here
  1. Go to your cart, then click on Proceed to Checkout
  2. Fill your shipping details and click on COMPLETE ORDER
  3. Now Select EMI option from the left menu.
  4. EMI available with CARDS of the Following Banks:
    • –Axis bank
    • –HSBC Bank
    • –ICICI Bank
    • –IndusInd Bank
    • –Kotak Bank
    • –RBL Bank
    • –State Bank of India
    • –Standard Chartered Bank
    • –Yes Bank & etc.
  5. Select your bank and enter Credit Card information.
T&C
  • Understanding your Product:
  • Placing an Order:
  • On Delivery:
Am I promised a doorstep delivery for my order?
occurred in attempting upper floor delivery as this is not a part of our service.
  • Damages:
FAQs
Does my D’DASS Store furniture require Installation?
No-Installation
These furniture products are built for a ready to use & fit situation post the arrival.
Self-Installation
Expert-Installation
Is my Installation Free Of Cost?
Is my delivery Free Of Cost?
What is the warranty period for my furniture / wooden temple?
This Limited Warranty Does Not Apply To:
Small cuts, scratches or damage during the cleaning process
Damaged caused by the incorrect installation of a product
Cracks during the random displacement
Product kept in contact to direct sunlight and water, resulting in decaying of wood
As per the industry standards, unevenness up to 5 mm can happen because of the difference in surfaces and floor levels. In that case, there is not a warranty.
Fungus growth on wooden furniture occurs when there is excess moisture present
There is no warranty on upholstery/ coverings/ cushion covers.
Is my product composed of 100% solid wood?